Berchtesgadener Land

logo_BGL

Možná si myslíte, že vozit mléko a mléčné výrobky do Česka nemá smysl. Nebo to třeba smysl má, ale jen když jsou levnější, tak jak to anonymně dělají velké mlékařské firmy. Dovolte nám zkusit Vás přesvědčit o opaku.

BerchtesgadenerMlékárna Berchtesgadener Land Molkerei není obyčejnou mlékárnou. V roce 1927 si několik sedláků z okolí německého Pidingu řeklo, že je možná škoda prodávat jen nezpracované mléko. Byli zvyklí si doma připravovat tvaroh, jogurt a máslo pro vlastní potřebu, tak proč je nezkusit prodávat dál? A tak založili družstvo a mlékárnu. Ta dodnes pevně stojí na dvou pilířích. Prvním je alpské mléko. Ano, jistě, spousta firem tvrdí, že používá ve svých výrobcích alpské mléko, ale ne vždy to je pravda. Jenže mlékárna Berchtesgadener Land prostě jiné mléko, než to od svých členů, nevykupuje. Nedotčená příroda, horské louky, alpské bylinky, dostatek pohybu – co víc si může kráva přát. A na chuti a nutričních vlastnostech mléka je to opravdu znát.

Druhým důvodem úspěchu mlékárny Berchtesgadener Land je tradiční způsob zpracování. Ne, nebudeme Vám tvrdit, že se zde stlouká máslo v dřevěných máselnicích. Pokrok nelze zastavit a ne vždy je to žádoucí. Mlékárna má moderní zařízení a vyhovuje všem hygienickým požadavkům. Ale dodržují se zde původní časem ověřené praktiky – máslo se stlouká z denně čerstvé smetany, čerstvé mléko ve skle není homogenizované a má smetanovou čepičku a do bílého jogurtu se nedává škrob.

Samozřejmě, Německo není za rohem, takže důležitým argumentem proti německému mléku je vzdálenost, na kterou je transportováno.   Jenže protože náš sklad je umístěn mezi Plzní a Berounem, tak Olomouc, sídlo českého výrobce bio mléka, je jen o pár desítek kilometrů blíž od našeho skladu druhým směrem. Navíc do Olmy (nic proti ní) se vozí bio mléko ze širokého okolí, zatímco mlékárna Berchtesgadener Land odebírá mléko jen od farmářů ze sousedství. Takže zdá se, že ekologická stopa německého mléka v Česku může směle konkurovat českému bio mléku.

Výše uvedené důvody (a hlavně neuvěřitelná chuť výrobků) nás přesvědčily, že chceme toto mléko prodávat. Ale měli jsme dost velké obavy, zda prodejny a jejich zákazníci budou stejně nadšení. Vždyť i design loga je hodně – jak to říct – německý. Proto nás samotné velmi překvapil úspěch těchto výrobků u Vás, českých zákazníků. To nás moc těší. A pokud jste ještě výrobky Berchtesgadener Land Molkerei neochutnali – zkuste to. Třeba plnotučné nehomogenizované demeter mléko ve skle za to opravdu stojí!