Kontaktujte nás: 731 169 016, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bionebio - prodejce biopotravin a zdravé výživy
Když chcete jíst,
ne konzumovat.


Kokosový olej značky Rapunzel pochází od partnera fair trade projektu HAND IN HAND Serendipol na Srí Lance. Tento zpracovatel a vývozce panenského kokosového oleje vlastní certifikaci pro produkci biopotravin i pro fair trade produkci (fair trade = spravedlivý obchod). Zhruba 1300 farmářů pěstuje kokosové palmy v jihozápadní části ostrova na celkové ploše přibližně 8 500 hektarů. Olejový lis Serendipol se nachází v sousedství kokosových plantáží.

Serendipol poskytuje pěstitelům kokosových ořechů kompost, který je využíván pro zvýšení úrodnosti půdy. Produkce bio kompostu je financována z části ekologické prémie, kterou Rapunzel vyplácí společnosti Serendipol. Zemědělští konzultanti podporují a školí místní zemědělce a kontrolují dodržování pravidel ekologického zemědělství. Bonus za spravedlivý obchod se používá k realizaci mnoha místních rozvojových projektů. Pěstování, zpracování a export – vše je zde v rukou drobných rolníků.

Pěstování a sklizeň kokosů
Kokosové ořechy jsou pěstovány na 470 farmách (s průměrnou plochou 0,5 až 15 hektarů) v okrese Kurunegala, v "kokosovém trojúhelníku" Srí Lanky. Shromažďují se a zpracovávají v podnikovém lisu v Kuliyapitiye. Serendipol pomáhá zemědělcům zachovat úrodnost půdy a dodává jim bio kompost za výrobní cenu. Výroba kompostu je financována z ekologické prémie.
Zemědělští konzultanti podporují a cvičí zemědělce a provádějí interní kontroly dodržování požadavků ekologického zemědělství. Společným cílem všech akcí je zachování úrodnosti půdy a zvýšení příjmů farmářů.
Kokosové ořechy jsou sklizeny po celý rok každých 30 až 60 dní. Jeden kokosový sběrač může sklidit asi jeden hektar za den.

Sběr kokosů
Serendipol organizuje sběr kokosových ořechů a jejich dopravu do lisu. Firemní nákladní auta naloží kokosové ořechy u zemědělců a přivezou je do skladu. Tam se kokosové ořechy před odstraněním vnější slupky několik dní skladují. Odstranění vnější slupky usnadní následné oddělení kokosové dužiny. "Dodatečné dozrávání nemá negativní vliv na kvalitu," uvádí manažer kvality pan Dammika Dissanayake a potvrzuje, že tato technologie zpracování se používá na Srí Lance běžně. Odstranění vnější slupky má dokonce na kvalitu kokosu kladný vliv, protože rozvine kokosové aroma. Vědci zjistili, že tento postup je ideální pro odrůdy kokosového ořechu, které se pěstují na ostrově Srí Lanka.
Avšak po odstranění vnější slupky je nutné rychlé zpracování. Vlákna slupky se buď zpracují na kompost, nebo se prodávají pro výrobu rohoží.

Špičkové zpracování produktu
Kokosové ořechy se dále zpracovávají následujícím způsobem: Pracovníci rozdrtí a odstraní tvrdou skořápku. Následně se dužnina opláchne, naseká a usuší v proudu teplého vzduchu. Kokosový olej se mechanicky lisuje ze sušených kokosových vloček.
Na Stephena Svena Hubbse, který je v Rapunzelu zodpovědný za vývoj produktů a dodržování kvality, zapůsobil vynikajícím dojmem především zpracovatelský závod: „Celá výroba včetně procesu sušení a lisování až po plnicí zařízení má špičkovou úroveň, která je k vidění u předních evropských podniků. A to nejen s ohledem na čistotu, ale také s ohledem na kvalitu a zacházení s výrobkem. To je mimořádné, zejména pro zemi jako Srí Lanka.“

Financování místních rozvojových projektů
Společnost Serendipol trvá nejen na vysoké kvalitě výrobků, ale také na naplnění myšlenky spravedlivého obchodu.
Serendipol platí svým farmářům další ekologický bonus ve výši 10 % současné tržní ceny. Zákazníci společnosti Serendipol také platí fair trade bonus, který odpovídá 10% příplatku navíc k výkupní ceně a odměně za zpracování. Bonus se vyplácí do fondu, který spravují zástupci farmářů, zaměstnanci a vedení společnosti. Fond se využívá k financování projektů místního rozvoje.
S pomocí vyšších nákupních cen, které Rapunzel platí za kokosový olej, bylo realizováno již více než 300 projektů v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, zásobování energií, péče o zaměstnance a ochrany životního prostředí. Dlouhodobá spolupráce se společností Serendipol také dodává farmářům a pracovníkům jistotu obživy do budoucna.
Místní nemocnice využila bonus HAND IN HAND pro nákup důležitého vybavení. „Nejnovějším kusem vybavení je ultrazvukový přístroj. I když je zdravotní péče na Srí Lance financována státem, úroveň poskytování zdravotní péče je velmi základní, zejména ve venkovských oblastech. Bez bonusu HAND IN HAND by nebylo možné koupit toto zařízení.“, vysvětluje paní Sonali Pandithasekera, generální ředitelka společnosti Serendipol.
S bonusem HAND IN HAND bylo možné zakoupit i vybavení nutné ke krevnímu rozboru. A tak lze rychle a bezpečně zachytit infekční onemocnění, jako je například horečka dengue, a lékaři mohou rychle přijmout účinné opatření proti šíření typických onemocnění.  Fair trade tedy neznamená jen spravedlivé ceny a vhodné pracovní podmínky, ale také skutečně zlepšuje životní podmínky místních obyvatel.

  

Proč nakupovat na bio nebio

Přihlaste se k odběru newsletteru

Chcete dostávat aktuální informace o zboží v akci a novinkách v sortimentu?

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

bio nebio s.r.o.

Jsme česká společnost, která nabízí široký sortiment vysoce kvalitních biopotravin a potravin zdravé výživy, od klasiky, jako je třtinový cukr, javorový sirup, bio oříšky či bio sušené ovoce až po speciality jako bio fair trade čokoláda, bio pivo, bio sirup z agáve či bio sušená třtinová šťáva RAPADURA. V nabídce máme jak výrobky vlastní značky, tak vybrané výrobky jiných značek.

KONTAKTY

bio nebio s.r.o.
Průmyslová zóna 103
267 51 Bavoryně
IČO: 27204545
Telefon: 311 532 039, 731 169 016, 734 534 543
Dotazy a informace: info@bionebio.cz
Objednávky: objednavky@bionebio.cz
Reklamace: reklamace@bionebio.cz