Kontaktujte nás: 731 169 016, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bionebio - prodejce biopotravin a zdravé výživy
Když chcete jíst,
ne konzumovat.


Některé naše výrobky pocházejí z fair trade projektu HAND IN HAND. Projekt HAND IN HAND, neboli česky RUKU V RUCE, v sobě spojuje zásady ekologického zemědělství a spravedlivého obchodování (tzv. fair trade).

Rádi bychom Vám zde představili tento jedinečný a vysvětlili jeho fungování. 

 hih

Firma RAPUNZEL obchoduje s biosurovinami z celého světa již 35 let. Tím jak se rozšiřuje sortiment biovýrobků, přibývá stále více surovin, kterým se nedaří na evropském kontinentu, jako například kakao či cukrová třtina. Hned od začátku obchodních vztahů s dodavateli „chudého jihu“ je naší prioritou nejen vynikající kvalita biosurovin, ale i vynikající kvalita naší spolupráce. Jednoznačným cílem je účinné a přímé zlepšení životních podmínek zemědělců třetího světa.

Cenový tlak na výrobce v zemích jihu má na svědomí bídu obyvatel a škody na životním prostředí. Nejznámějším příkladem je mýcení tropických pralesů. Ekologické zemědělství, které garantuje zdravé potraviny a nezničené životní prostředí, je základem pro kladný a trvale udržitelný rozvoj. Etické obchodování v rámci HAND IN HAND chrání partnery ze zemí třetího světa před cenovými výkyvy na světových trzích. Dlouhodobé garantované dodavatelské vztahy dávají partnerům jistotu do budoucnosti a zákazníkům vynikající kvalitu. Projekt HAND IN HAND začal před patnácti lety spoluprací s družstvem El Ceibo a nyní zahrnuje celou řadu partnerů, od kterých se nakupuje šest základních surovin které jsou obsaženy asi v padesáti konečných výrobcích. Podíl fair trade výrobků na obratu firmy RAPUNZEL tvoří zhruba 10 % a má vzrůstající tendenci.

Podstata projektu HAND IN HAND

 1. Účastníky projektu mohou být nezávislí zemědělci, družstva, majitelé ekologických plantáží, zpracovatelé či exportní agentury jednotlivých regionů. V současné době se na projektu podílí několik tisíc zemědělců a jejich zaměstnanců z Dominikánské republiky, Kostariky, Bolívie, Brazílie a Srí Lanky.
 2. Všechny výrobky s logem HAND IN HAND pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství (BIO). Což znamená nejen to, že se při jejich pěstování nepoužívají syntetické pesticidy, herbicidy a hnojiva, ale také to, že se využívají takové zemědělské postupy, které v dané lokalitě přirozeným způsobem uchovávají či zvyšují úrodnost půdy. Příkladem může být současné pěstování více druhů plodin na jednom místě.
 3. Výrobky označené logem HAND IN HAND jsou vykupovány přímo od účastníků projektu bez využití služeb jakýchkoli prostředníků. Prioritou jsou dlouhodobé obchodní vztahy s účastníky projektu a jejich podpora v technických otázkách kontrolovaného ekologického zemědělství (bio), zpracování surovin, kontrole kvality a prodeje zboží. Účastníci projektu mají navíc garantovánu fixní výkupní cenu , která je nezávislá na fluktuacích světové plodinové burzy a je daleko vyšší než hodnota na světovém trhu. To jim umožňuje pokrýt náklady trvale udržitelného ekologického zemědělství a zajišťuje jim dostatečnou obživu. Díky přímému výkupu a technické pomoci zemědělcům pak zvýšenou výkupní cenu nepozná evropský zákazník – ceny výrobků HAND IN HAND jsou srovnatelné s jinými výrobky v biokvalitě.
 4. Účastníci projektu musí pak na oplátku garantovat sociální práva svých zaměstnanců, udržovat kvalitu ekologického zemědělství splňující minimálně příslušné směrnice Evropské unie (nebo ještě lépe přísnější požadavky sdružení pro ekologické zemědělství) a souhlasit s průběžnou kontrolou dodržování těchto požadavků nezávislými externími inspekčními orgány.
 5. Logo HAND IN HAND: Ekologie a etika obchodu

  Toto logo nesou výrobky, které obsahují alespoň 50 % surovin, pocházejících z projektu HAND IN HAND

Kritéria projektu

ÚČASTNÍKŮM PROJEKTU HAND IN HAND JSOU ZARUČENY:

 1. Dlouhodobé obchodní vztahy, které jim zajišťují bezpečí a umožňují jim investovat do zlepšování ekologické výroby a zpracování surovin.
 2. Garantované odběry, které jsou důležitou součástí každoročních kontraktů. Zúčastněným stranám umožňují dělat plány do budoucna.
 3. Spravedlivé výkupní ceny, které účastníkům umožňují pokrýt náklady spojené s ekologickou produkcí, životní náklady a zdravotní a sociální zabezpečení.
 4. Podpora a poradenství v technických otázkách kontrolovaného ekologického zemědělství, zpracování surovin, kontroly kvality a prodeje zboží.
 5. Podpora sociálních projektů a projektů na ochranu životního prostředí, která je financována z fondu projektu HAND IN HAND. Podporované projekty působí v zemi a pokud možno přímo v místě sídla účastníků.

ÚČASTNÍCI PROJEKTU HAND IN HAND ZARUČUJÍ:

 1. Výrobky v biokvalitě, které musí splňovat minimálně požadavky směrnice Evropské unie o kontrolovaném ekologickém zemědělství a musí být šetrně zpracovány pro uchování co nejvyšší možné kvality v okamžiku koupě konečným spotřebitelem. Pravidelné kontroly prováděné nezávislými certifikačními orgány garantují plnění požadavků kontrolovaného ekologického zemědělství (bio).
 2. Sociální práva svých zaměstnanců, což v první řadě znamená vyplácení mzdy alespoň na úrovni minimální mzdy, pokud možno vyšší. Dále také přístup ke zdravotní péči, mateřské příspěvky, placenou dovolenou a pensijní plán podle místních pracovně právních předpisů.
 3. Lidské pracovní podmínky, které zahrnují dodržování lidských práv – rovnosti náboženského vyznání, etnického původu, pohlaví atd. – a práva na shromažďování. Také však zabezpečení bezpečného a zdraví neohrožujícího pracovního prostředí.
 4. Zákaz dětské práce: Děti mají právo na zdravý vývoj a pokud možno základní školní vzdělání. Primární je zákaz práce dětí mimo rodinu.
 5. Otevřenost a průhlednost: Všichni účastníci projektu musí být schopni dokázat, že vyšší výkupní ceny jsou skutečně využity k přímému či nepřímému zlepšení životních a pracovních podmínek zemědělců a dalších zaměstnanců. Dodržování požadavků projektu HAND IN HAND je kontrolováno nezávislými odborníky.

Proč nakupovat na bio nebio

Přihlaste se k odběru newsletteru

Chcete dostávat aktuální informace o zboží v akci a novinkách v sortimentu?

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

bio nebio s.r.o.

Jsme česká společnost, která nabízí široký sortiment vysoce kvalitních biopotravin a potravin zdravé výživy, od klasiky, jako je třtinový cukr, javorový sirup, bio oříšky či bio sušené ovoce až po speciality jako bio fair trade čokoláda, bio pivo, bio sirup z agáve či bio sušená třtinová šťáva RAPADURA. V nabídce máme jak výrobky vlastní značky, tak vybrané výrobky jiných značek.

BUĎTE S NÁMI VE SPOJENÍ 

 

KONTAKTY

bio nebio s.r.o.
Průmyslová zóna 103
267 51 Bavoryně
IČO: 27204545
Telefon: 311 532 039, 731 169 016, 734 534 543
Dotazy a informace: info@bionebio.cz
Objednávky: objednavky@bionebio.cz
Reklamace: reklamace@bionebio.cz