Kontaktujte nás: 731 169 016, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bionebio - prodejce biopotravin a zdravé výživy
Když chcete jíst,
ne konzumovat.

Produkty v akci

Novinky v sortimentu

Nejprodávanější

DoporučujemeKakaové boby, pěstované v rámci fair trade projektu, jsou základem nejen RAPUNZEL čokolád, ale také našeho kakaového prášku a nápoje Méďa.

V době, kdy Španělé objevili Ameriku, znali Mayové dávno kakao jako poživatinu. Kakaovník hrál důležitou roli v indiánské mytologii a kakaová zrna sloužila jako platidlo. Kryštof Kolumbus (1441–1506) jako první Evropan poznal hořký tučný nápoj Xocoatl, který Indiáni připravovali z kakaových bobů. Teprve však Hernando Cortez (1485–1547) byl z chuti kakaa tak nadšen, že přivezl kakaové boby do Evropy. Hořká chuť kakaa nesklidila zpočátku velký úspěch, teprve v sedmnáctém století začalo být oblíbené oslazené kakao. Slazené kakao se stalo národním španělským nápojem a postupně se rozšířilo do celé Evropy. Výroba čokolády brzy následovala.

S rostoucí spotřebou se začal rozvíjet rozsáhlý průmysl, který odebíral kakao nejen z plantáží ve Střední a Jižní Americe, ale také v Indonésii, Filipínách a ve dvacátém století i v Africe. Asi není velkým překvapením, že pěstitelé kakaa v chudých zemích třetího světa nevidí téměř nic z ohromných zisků, které tento průmysl generuje. Při pěstování kakaových bobů je využívána dětská a otrocká práce, pracovníci dostávají nedostatečnou mzdu a nemají žádné sociální jistoty či zdravotní zabezpečení. Z těchto důvodů vznikl koncept spravedlivého obchodu (tzv. fair trade), v rámci kterého jsou pěstitelům vypláceny vyšší výkupní ceny výměnou za vyšší mzdy pro zaměstnance a zákaz dětské práce. Kakaové boby použité při výrobě našeho kakaa a kakaového nápoje Méďa pocházejí z fair trade projektu HAND IN HAND společnosti RAPUNZEL.

Pěstování fair trade kakaa

image Původ kakaa lze vystopovat v amazonské kotlině u Orinoka. Rostlina má ráda pravidelné teploty okolo 25 °C a vlhké klima. Mladé kakaovníky potřebují hodně stínu, a proto se vysazují ve stínu vysokých stromů. Listy má kakaovník po celý rok a plody podobné okurkám rostou přímo ze kmene a silných větví, což je pro Evropana nezvyklý pohled. Sklizeň probíhá ručně a kakaové boby se ihned po sběru vyjmou z kakaových plodů. Spolu s dužinou se pak fermentují, což kakau dodá charakteristickou barvu, chuť a vůni, které se později zvýrazní pražením. Nejprve se však fermentované kakaové boby nechají vyschnout pod tropickým sluncem, ručně přeberou a připraví na přepravu do Evropy, kde se dále zpracovávají pražením. Opražené boby se nahrubo nadrtí a různé druhy bobů se podle tajného poměru namíchají k dosažení ideální vyvážené chuti. Část z této hmoty se využívá přímo při výrobě čokolády. Z druhé části se vylisováním odstraní kakaové máslo, zbytek se jemně namele na prášek a proseje. Tak získáme kakaový prášek.

Dodavatelé fair trade kakaa

CONACADO
V tropických nížinách Dominikánské republiky pěstují farmáři, členové Sdružení drobných farmářů CONACADO, kakao do čokolády a kakaových výrobků značky RAPUNZEL. Sdružení má okolo 9000 členů, z nichž asi 6000 pěstuje kakao podle zásad kontrolovaného ekologického zemědělství.

EL CEIBO
Většina z 800 členů sdružení EL CEIBO žije jeden den cesty vozem z La Paz, hlavního města Bolívie. Ve vlhkém tropickém podnebí zde pěstují bio kakao. EL CEIBO bylo první sdružení drobných farmářů, které začalo prodávat kromě surového kakaa i polotovary a hotové výrobky na místním trhu. Tímto způsobem se sami podílí na části hodnoty přidané zpracováním.

 

HAND IN HAND

Projekt HAND IN HAND - RUKU V RUCE - v sobě spojuje zásady ekologického zemědělství a spravedlivého obchodování.

ČESKÉ BIO

Potraviny vypěstované v Česku ekologickým způsobem - co víc si přát?

BIO EQUITABLE

Kombinace fair trade a bio ve francouzském podání...

Proč nakupovat na bio nebio

Přihlaste se k odběru newsletteru

Chcete dostávat aktuální informace o zboží v akci a novinkách v sortimentu?

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

bio nebio s.r.o.

Jsme česká společnost, která nabízí široký sortiment vysoce kvalitních biopotravin a potravin zdravé výživy, od klasiky, jako je třtinový cukr, javorový sirup, bio oříšky či bio sušené ovoce až po speciality jako bio fair trade čokoláda, bio pivo, bio sirup z agáve či bio sušená třtinová šťáva RAPADURA. V nabídce máme jak výrobky vlastní značky, tak vybrané výrobky jiných značek.

BUĎTE S NÁMI VE SPOJENÍ 

 

KONTAKTY

bio nebio s.r.o.
Průmyslová zóna 103
267 51 Bavoryně
IČO: 27204545
Telefon: 311 532 039, 731 169 016, 734 534 543
Dotazy a informace: info@bionebio.cz
Objednávky: objednavky@bionebio.cz
Reklamace: reklamace@bionebio.cz