Kakaové boby, pěstované v rámci fair trade projektu, jsou základem nejen RAPUNZEL čokolád, ale také našeho kakaového prášku a nápoje Méďa.
V době, kdy Španělé objevili Ameriku, znali Mayové dávno kakao jako poživatinu. Kakaovník hrál důležitou roli v indiánské mytologii a kakaová zrna sloužila jako platidlo. Kryštof Kolumbus (1441–1506) jako první Evropan poznal hořký tučný nápoj Xocoatl, který Indiáni připravovali z kakaových bobů. Teprve však Hernando Cortez (1485–1547) byl z chuti kakaa tak nadšen, že přivezl kakaové boby do Evropy. Hořká chuť kakaa nesklidila zpočátku velký úspěch, teprve v sedmnáctém století začalo být oblíbené oslazené kakao. Slazené kakao se stalo národním španělským nápojem a postupně se rozšířilo do celé Evropy. Výroba čokolády brzy následovala.
S rostoucí spotřebou se začal rozvíjet rozsáhlý průmysl, který odebíral kakao nejen z plantáží ve Střední a Jižní Americe, ale také v Indonésii, Filipínách a ve dvacátém století i v Africe. Asi není velkým překvapením, že pěstitelé kakaa v chudých zemích třetího světa nevidí téměř nic z ohromných zisků, které tento průmysl generuje. Při pěstování kakaových bobů je využívána dětská a otrocká práce, pracovníci dostávají nedostatečnou mzdu a nemají žádné sociální jistoty či zdravotní zabezpečení. Z těchto důvodů vznikl koncept spravedlivého obchodu (tzv. fair trade), v rámci kterého jsou pěstitelům vypláceny vyšší výkupní ceny výměnou za vyšší mzdy pro zaměstnance a zákaz dětské práce. Kakaové boby použité při výrobě našeho kakaa a kakaového nápoje Méďa pocházejí z fair trade projektu HAND IN HAND společnosti RAPUNZEL.
Pěstování fair trade kakaa
Původ kakaa lze vystopovat v amazonské kotlině u Orinoka. Rostlina má ráda pravidelné teploty okolo 25 °C a vlhké klima. Mladé kakaovníky potřebují hodně stínu, a proto se vysazují ve stínu vysokých stromů. Listy má kakaovník po celý rok a plody podobné okurkám rostou přímo ze kmene a silných větví, což je pro Evropana nezvyklý pohled. Sklizeň probíhá ručně a kakaové boby se ihned po sběru vyjmou z kakaových plodů. Spolu s dužinou se pak fermentují, což kakau dodá charakteristickou barvu, chuť a vůni, které se později zvýrazní pražením. Nejprve se však fermentované kakaové boby nechají vyschnout pod tropickým sluncem, ručně přeberou a připraví na přepravu do Evropy, kde se dále zpracovávají pražením. Opražené boby se nahrubo nadrtí a různé druhy bobů se podle tajného poměru namíchají k dosažení ideální vyvážené chuti. Část z této hmoty se využívá přímo při výrobě čokolády. Z druhé části se vylisováním odstraní kakaové máslo, zbytek se jemně namele na prášek a proseje. Tak získáme kakaový prášek.
Dodavatelé fair trade kakaa
CONACADO
V tropických nížinách Dominikánské republiky pěstují farmáři, členové Sdružení drobných farmářů CONACADO, kakao do čokolády a kakaových výrobků značky RAPUNZEL. Sdružení má okolo 9000 členů, z nichž asi 6000 pěstuje kakao podle zásad kontrolovaného ekologického zemědělství.
EL CEIBO
Většina z 800 členů sdružení EL CEIBO žije jeden den cesty vozem z La Paz, hlavního města Bolívie. Ve vlhkém tropickém podnebí zde pěstují bio kakao. EL CEIBO bylo první sdružení drobných farmářů, které začalo prodávat kromě surového kakaa i polotovary a hotové výrobky na místním trhu. Tímto způsobem se sami podílí na části hodnoty přidané zpracováním.