Kontaktujte nás: 731 169 016, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bionebio - prodejce biopotravin a zdravé výživy
Když chcete jíst,
ne konzumovat.


Pár slov o palmovém tuku a etice: Vítěz kategorie Fotografie roku letošní Czech Press Photo se stala fotka zobrazující samici orangutana s umírajícím mládětem v náručí. Snímek pochází z Bornea, kde drasticky ubývá přírodní habitat orangutanů a dalších živočišných i rostlinných druhů kvůli šířícím se palmovým plantážím. Mnoho spotřebitelů se z tohoto důvodu vyhýbá palmovému tuku (oleji) v potravinách. Ale jak už to tak v podobných případech bývá, někdy se s vaničkou vylije i dítě.

Ne všechen palmový tuk pochází z plantáží vzniklých na místě vymýceného pralesa. Ve skutečnosti je palma olejná původní plodinou západní Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Palmový tuk se zde tradičně používá jako potravina i lék, využívány jsou i další části rostliny. Pěstování palem a výroba palmového tuku živí místní lidi po generace. Bojkotovat palmový tuk prokazatelně pocházející z palem pěstovaných dlouhodobě na zemědělské půdě v těchto oblastech má zhruba stejný smysl jako bojkotovat rakouská jablka či české obilí. Nehledě na to, že bojkotem jedné potraviny dochází k podpoře jiných potravin, které ji nahrazují, a to vede např. k rozšiřování kokosových plantáží či extensivnímu pěstování řepky a sóji, jejichž olej se poté ztužuje.

Úmysl vyhýbat se palmovému tuku z etických důvodů je veden srdcem. Ale aby měl tento záměr smysl, musí se zapojit i rozum. Eticky získávaný palmový tuk není yetti, ale skutečně existuje. Z naší praxe máme zkušenost s palmovým tukem z projektu HAND IN HAND, který provozuje v Ekvádoru a Ghaně německý RAPUNZEL. Tento tuk splňuje požadavky pěstování na původní zemědělské půdě, fair trade požadavky na sociální jistoty zaměstnanců a vyšší výkupní ceny a podmínku certifikovaného ekologického pěstování (bio). RAPUNZEL s tímto projektem začal dávno před medializací problémů, které pěstování palmy olejné působí v Asii. Existují i jiné důvěryhodné projekty a s trochou zájmu a času lze zjistit, zda daná potravina obsahuje eticky získávaný tuk.

Děkujeme, že jste dočetli až sem, a přikládáme pár fotek z projektů pěstování palmy olejné Serendipalm v Ghaně a Natural Habitats v Ekvádoru. Posuďte sami…

Proč nakupovat na bio nebio

Přihlaste se k odběru newsletteru

Chcete dostávat aktuální informace o zboží v akci a novinkách v sortimentu?

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

bio nebio s.r.o.

Jsme česká společnost, která nabízí široký sortiment vysoce kvalitních biopotravin a potravin zdravé výživy, od klasiky, jako je třtinový cukr, javorový sirup, bio oříšky či bio sušené ovoce až po speciality jako bio fair trade čokoláda, bio pivo, bio sirup z agáve či bio sušená třtinová šťáva RAPADURA. V nabídce máme jak výrobky vlastní značky, tak vybrané výrobky jiných značek.

KONTAKTY

bio nebio s.r.o.
Průmyslová zóna 103
267 51 Bavoryně
IČO: 27204545
Telefon: 311 532 039, 731 169 016, 734 534 543
Dotazy a informace: info@bionebio.cz
Objednávky: objednavky@bionebio.cz
Reklamace: reklamace@bionebio.cz